JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI  ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

Czyste złoto, jak wspominałam w poprzednim artykule jest bardzo miękkie i plastyczne. Aby wykonana z niego biżuteria dłużej nam służyła zaczęto tworzyć stopy złota z innymi metalami (srebro, miedż, nikiel, pallad ...). Mają one wpływ na właściwości fizyczne złota i ... na cenę złotych wyrobów. Większość z metali używanych jako domieszki są metalami dużo tańszymi - stąd same stopy również są tańsze od czystego złota.
Stop złota określa się głównie dwoma miarami : próba określająca części tysięczne i karaty. Czyste złoto to próba 1000 lub 24 karaty.
Najczęstszymi próbami używanymi do wykonywania biżuterii w krajach europejskich są: próba 750 - 18k/ próba 585 - 14k / próba 375 - 9 k i próba 333 - 8k . Co to oznacza? Spójrzcie na poniższe schematy - one najlepiej pokazują zawartość samego złota w danej próbie. Żólta część to czyste złoto, reszta - te szare obszary to srebro, miedź , nikiel, cynk ....
W próbie 750 można stworzyć pierścionek o intensywniejszym odcieniu barwy żółtej bo samego złota jest w nim więcej. Z takiego stopu najczęściej tworzę biżuterię na indywidualne zamówienie, zwłaszcza gdy oprawiam w niej drogocenne kamienie. Podkreśla on wyjątkowość i wartośc wyrobu. Nosząc 18 karatową biżuterię czujemy moc i ciężąr złota ;)
Najpopularniejszą próbą wyrobów jubielrskich w Polsce jest 585. I takie też możecie znaleźć w moim sklepie. Ten stop zawiera więcej niż połowę samego złota. Jest dostatecznie plastyczny i można tak bawić się domieszkami aby tworzyć przeróżne kolory złota od czerwonej barwy do jasno żółtej. Zachowuje on szlachetne właściwości samego złota. Wzmacnia :)
A czy myślicie że najniższą próbę - 333, można jeszcze nazwać złotem? To tak jakby do szklanki mleka dolać dwie szklanki wody i sprzedawać jako mleko!
W Polsce na wyrobach jubilerskich znak próby wybijają pracownicy państwowego Urządu Probierczego. Czy wiecie, że jeśli złotnik oddaje do urzędu pierścionek czy kolczyki ze stpu 333 i po sprawdzeniu okaże się, że zawartość złota jest niższa: na przykład 332, wybita zostaje na takim wyrobie informacja 'metal' i uznaje że nie jest to wyrób ze złota. Wyroby z tej próby najczęściej uczulają - plamią, powodują wysypkę, itp. Dodatkowo łańcuszki, bransoletki, delikatne kolczyki są bardzo kruche i szybciej ulegają zniszczeniu.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment: