JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI  ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

Czyste złoto, jak wspominałam w poprzednim artykule jest bardzo miękkie i plastyczne. Aby wykonana z niego biżuteria dłużej nam służyła zaczęto tworzyć stopy złota z innymi metalami (srebro, miedź, nikiel, pallad ...). Mają one wpływ na właściwości fizyczne złota i ... na cenę złotych wyrobów. Większość z metali używanych jako domieszki są metalami dużo tańszymi - stąd same stopy również są tańsze od czystego złota.


Stop złota określa się głównie dwoma miarami : próba określająca części tysięczne i karaty. Czyste złoto to próba 1000 lub 24 karaty.
Najczęstszymi próbami używanymi do wykonywania biżuterii w krajach europejskich są:

            próba 750 - 18 k

            próba 585 - 14 k 

            próba 375 - 9 k

            próba 333 - 8 k 

Co to oznacza? Spójrzcie na poniższe schematy - one najprościej pokazują zawartość samego złota w danej próbie. Żółta część to czyste złoto, reszta - te szare obszary to srebro, miedź , nikiel, cynk .... 

schemat składu 18 karatowego złota    schemat składu 14 karatowego złota    schemat 8 karatowego złota

.   .   .   .

W próbie 750 można stworzyć pierścionek o intensywniejszym odcieniu barwy żółtej bo samego złota jest w nim więcej. Z takiego stopu najczęściej tworzę biżuterię na indywidualne zamówienie, zwłaszcza gdy oprawiam w niej drogocenne kamienie. Podkreśla on wyjątkowość i wartość  wyrobu. Nosząc 18 karatową biżuterię czujemy moc i ciężar złota ;)


Najpopularniejszą próbą wyrobów jubilerskich w Polsce jest próba 585. I takie też cuda możecie znaleźć w moim sklepie. Ten stop zawiera więcej niż połowę samego złota. Jest dostatecznie plastyczny i można tak bawić się domieszkami aby tworzyć przeróżne kolory od czerwonej barwy do jasno żółtej. Zachowuje on szlachetne właściwości samego złota i wzmacnia :)


A czy myślicie że najniższą próbę - 333, można jeszcze nazwać złotem? To tak jakby do szklanki mleka dolać dwie szklanki wody i sprzedawać jako mleko!
W Polsce na wyrobach jubilerskich znak próby wybijają pracownicy państwowego Urzędu Probierczego. Czy wiecie, że jeśli złotnik oddaje do urzędu pierścionek czy kolczyki ze stopu 333 i po sprawdzeniu okaże się, że zawartość złota jest niższa: na przykład 332, wybita zostaje na takim wyrobie informacja 'metal' i uznaje że nie jest to wyrób ze złota? Wyroby z tej próby najczęściej uczulają  i barwią skórę na ciemny kolor. Dodatkowo łańcuszki, delikatne wyroby są bardzo kruche i szybko ulegają zniszczeniu.

Wybór należy do Was :) 

Odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (Nie będzie opublikowany)
   WWW: (Adres strony)http://)
* Treść: