JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY TURMALIN - KAMIEŃ O NIESAMOWITYCH WŁAŚCIWOŚCIACH

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY TURMALIN - KAMIEŃ O NIESAMOWITYCH WŁAŚCIWOŚCIACH

Turmaliny należą do jednych z najbardziej cenionych kamieni jubilerskich i kolekcjonerskich. Doceniane są za niesamowicie szklisty połysk i szeroką gamę występujących odcieni barw: od bardzo rzadkiego bezbarwnego kamienia, poprzez pastelowe odcienie różu i brzoskwini, intensywne czerwienie, szmaragdowe zielenie, po żywe żółcienie i głębokie błękity, aż do czerni. Zakres kolorów tego klejnotu jest niezrównany. W 1989 r Heitora Dimasa Barbosa, który poszukiwał wyjątkowych okazów tego minerału na terenie Paraiba - regionu w Brazylii, odkrył nową odmianę, która po wydobyciu stała się szybko jednym z najbardziej pożądanych kamieni jubilerskich. Nowe odkrycie otrzymało nazwę od miejsca wydobycia - turmalin Paraiba. Charakteryzuje się on bardzo intensywną turkusową, wręcz neonową barwą.

Dlatego turmalin kolczyki, naszyjniki czy pierścionki przyozdabia w wiele barw. Wybieramy te kolory, które do nas przemawiają. Jednocześnie tak tajemniczy i emocjonujący minerał jak turmalin, często jest wykorzystywany jako amulet. Wierzy się, że jest kamieniem równowagi, sprzyjającym medytacji, odprężeniu i energoterapii. Turmalin przyciąga pozytywną energię, wpływa na dobre relacje. Podnosi jakość życia poprzez wzmacnianie, uzdrowienie i oczyszczenie - zarówno ciała jak i umysłu. Pomaga w zasypianiu i rozwiewa uczucie strachu. Dlatego biżuteria z turmalinem nie tylko pięknie zdobi, ale i wpływa na nasze samopoczucie. 

RODZAJE TURMALINÓW

Turmaliny to bardzo złożone chemicznie kamienie. Zmienne składniki wpływają na ich barwę i właściwości.  Aby ułatwić komunikację między gemmologami i klientami uproszczono nazewnictwo i pogrupowano te kamienie ze względu na ich barwę. 

ARCHOIT – bardzo rzadka, bezbarwna odmiana turmalinu. Aby uzyskać bezbarwny turmalin często podgrzewa się turmaliny różowe. Występuje na Madagaskarze, w Brazylii i w USA. Najczęściej zdobiony szlifem brylantowym. 

RUBELIT –to różowoczerwona, czerwona lub fioletowo-czerwona odmiana turmalinu. Często wybierają go kobiety ze wględu na jego właściwości. Oczyszcza przestrzeń i pomaga w odczuwaniu spokoju i radości, wzbudza uczucie miłości. Relaksuje. Rubelity odnajdywane są głównie w Brazylii, Mozambiku lub na Madagaskarze. Jedne z najpiękniejszych okazów znajdywane są w USA. Piękne czerwone turmaliny odkryto także w Birmie.

RÓŻOWY TURMALIN - symbolizuje żeńską energię, jest wspaniałym kamieniem wspierającym leczanie ran emocjonalnych. Noszenie różowego turmalinu przy sobie w ciągu dnia pomaga w uwalnianiu od stresu, napięcia, depresyjnych myśli i paniki. Wycisza też zbyt wybujałe temperamenty, natomiast te łagodne i pasywne mobilizuje do działania. Mnie też bardzo pociąga ta barwa, która pięknie harmonizuje zarówno ze złotem jaki i ze srebrem. Lubię wykorzystywać go w autorskiej biżuterii

  pierścionek z turmalinem    kolczyki z turmalinem

INDIKOLIT / Indigolit - niebieski turmalin. Harmonizuje pracę tarczycy i wzamcnia płuca, wspomaga leczenie stanów zapalnych krtani i gardła. Jego działanie ponoć uaktywnia zielony turmalin. Aby wydobyć barwę indikolitu, rozjaśnić ją, kamień ten bywa często podgrzewany. Występuje głównie w Rosji (na Syberii), na Madagaskarze, w USA, i w Brazylii.

VERDELIT – to odmiana turmalinu we wszystkich odcieniach zieleni. Turmalin zielony regeneruje zmęczone serce oraz uaktywnia system immunologiczny. Działa także odmładzająco, normalizuje ciśnienie krwi, zapobiega wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Piękne i duże kryształy pochodzą z Brazylii. 

PARAIBA – niebieskozielony, jaskrawo niebieski lub zielony turmalin miedziowy. Wiele osób opisuje tą barwę przy momocy takich przymiotników jak „elektryczny”  lub „neon”, ponieważ te kolory są tak nasycone i żywe. Jest to najdroższa odmiana turmalinu. Paraiba lśni intensywnie, nawet przy bardzo małej ilości światła. Znaleziono też fioletowe okazy zawierające ślady zarówno miedzi, jak i manganu. W każdym razie kolor tej odmiany turmalinów jest niezwykły. Wydobywany był w Brazylii, gdzie jego złoża zostały już prawdopodobnie wyeksploatowane. Natomiast kilka lat później po odkrzciu ich w Brazylii, odnaleziono podobne kamienie w Nigerii. Jednak nazwę paraiba należy stosować do tych wydobywanych w Brazylii.

SYBERYT – liliowy do fioletowo-niebieskiego. Jego nazwa pochodzi od złóż na Uralu.

SZERL / szor, szerlit, skoryl – czarna odmiana. Jego nazwa pochodzi z dawnej gwary górniczej. Czarny turmalin to jeden z tych kamieni, który chroni i leczy na wszystkich poziomach – fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym. Pomaga leczyć zaburzenia związane ze złą pracą nadnerczy, a także artretyzm, zapalenie nerwu, zaburzenia pamięci i zawroty głowy. Usuwa z organizmu negatywne emocje i energie oraz chroni przed zewnętrznymi złymi wpływami. Czarny turmalin w biżuterii- ze względu na jego właściwości, jest bardzo często wykorzystywany jako talizman i oprawiany jako ozdoba. Bransoletka z czarnym turmalinem lub kolczyki z czarnym turmalinem są poszukiwane przez osoby chcące pomóc sobie w różnych trudnościach. Turmalin czarny jest najbardziej powszechnie występującym  turmalinem w przyrodzie. Najczęściej wykorzystywany w biżuterii w postaci naturalnych kryształowych słupków. 

                                    czarny turmalin

DRAWIT – to żółtobrunatny do ciemnobrązowego magnezowy turmalin. Jego nazwa pochodzi od rzeki Dravy w Austrii. Rzadkość stanowią niebieskie kryształy dravitu z Chin. Jest to kamień rzadko stosowany w jubilerstwie.

WATERMELON  - czyli Turmalin Arbuzowy: wielokolorowy Turmalin, wykazujący różowe, zielone i białe strefy kolorystyczne w tym samym krysztale. Najpiękniejsze okazy tej odmiany pochodzą z miejscowości Santa Rosa. Są to wyjątkowo piękne i niepowtarzalne kamienie. 

  turmalin arbuzowy    arbuzowa odmiana turmalinu

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY TURMALIN

Turmaliny oficjalnie przybyły do Europy ze Sri Lanki w XVIII wieku, przywiezione przez holenderskich kupców. Poddane dokładnym badaniom przez naukowców, zostały oznaczone jako nowy minerał i nadano im tę właśnie nazwę, która pochodzi z języka syngaleskiego, którym posługuje się jedna z grup etnicznych, mieszkających na Sri Lance. Turmalin (tura-malí) oznacza „kamień o różnorodnych, zmieszanych kolorach, przyciągający popiół - nazwa ta nawiązuje do jego właściwości piezoelektrycznych. W Indiach nazwa thoramalli jest również wykorzystywana i oznacza „pokryty pyłem”. Można by powiedzieć, że samo zmieszanie kolorów nawiązuje do całego zamieszania z jego klasyfikacją. :) 

Do Europy tarfiały już parę wieków wcześniej, ale ludzie identyfikowali je jako inne kamienie szlachetne na podstawie ich barwy. W XV wieku jeden z hiszpańskich konkwistadorów znalazł piękne zielone kamienie w Brazylii. Uznał je za szmaragdy i jako takie wysyłał do rodzinnego kraju. Jego pomyłka została odkryta dopiero w XVIII wieku.

Jak sprawdzić czy to prawdziwy turmalin? Poddając go badaniu gemmologicznemu. Współczesna mineralogia i badania składu pozwalają na dokładną identyfikację kamienia. I tak w 1998 roku czeska korona świętego Wacława ozdobiona dużym rubinem, została poddana analizom. Jak się okazało, ten duży kamień to rubelit. Stąd można założyć, że w czeskiej koronie osadzono jeden z najstarszych rubelitów wykorzystanych w jubilerstwie. Taka sama błędna klasyfikacja miała miejsce w przypadku rosyjskich klejnotów koronnych zawierających kamień o barwie rubinu.

CHARAKTERYSTYKA 

Ten minerał należy do grupy krzemianów o złożonym składzie chemicznym. Wszystkie odmiany mają wspólne cechy: są kruche i posiadają twardość 7-7,5 w skali Mohsa. Są przeźroczyste i często wykazują takie właściwości jak pleochroizm czyli zjawisko zmiany barwy w zależności od kąta padania światła, lub efekt kociego oka. Posiadają właściwości piezoelektryczne, czyli łatwo się elektryzują przyciągając kurz, popiół i inne drobinki. 

Występują w przyrodzie najczęściej w postaci kryształów o pokroju słupkowym, pręcikowym lub igiełkowym. Kryształy są zwykle wydłużonymi, pionowo zbrużdżonymi słupami o charakterystycznym przekroju w kształcie zaokrąglonych trójkątów. Zakończenia kryształów mają różne formy. Turmaliny biją rekordy długości. Największy rubelit (barwa różowo- czerwona) na świecie, został znaleziony w kopalni Jonas w Minas Gerais w Brazylii. Liczy 109 cm długości i odznacza się niezwykłą urodą. W tej samej kopalni został wydobyty też niewiele mniejszy rubelit nazwany Tarugo (90 cm). Natomiast szerlity (czarna odmiana), znajdywane na terenie Finlandii i Norwegii, były zbudowane z kryształów mających nawet 5 metrów długości. 

Najważniejsze złoża turmalinów znajdują się w Brazylii w okolicy Virgem da Lapa. Stamtąd pochodzą jedne z najpiękniejszych, różnobarwnych okazów. Najpiękniejszy kamień z tego stanowiska o wymiarach 25 x 11 cm został nazwany „The Flower of Brazil”. Wiele pięknych i wartościowych kamieni można znaleźć na Sri Lance oraz w Afganistanie. Wydobywane są również w Tanzani, Kanadzie, USA, na Madagaskarze. Znane złoża turmalinu jubilerskiego znajdują się także na Uralu w Rosji- najczęściej sa to niebieskie lub czerwone kamienie. W Europie wielką  sławą cieszą się okazy z wyspy Elba- tej samej, na której Napoleon Bonaparte spędził kiedyś swoje 100 dni. Od nazwy tej wyspy pochodzi nazwa tych okazów- elbait. Natomiast w  Polsce na Dolnym Śląsku występuje najbardziej pospolity - czarny szerl.

Kamienie do oprawy zazwyczaj cięte są szlifami tabliczkowym oraz schodkowym, co powoduje najlepsze wydobycie ich barwy. Stosowany jest również szlif brylantowy lub rozetowy- bardzo lubię właśnie je oprawiać w tworzonej przez siebie biżuterii. Szlif gładki, czyli wypukły kaboszon też potafi pięknie wydobyć ich walory. 

PIELĘGNACJA BIŻUTERII Z TURMALINEM

Turmaliny ze względu na łatwe elektryzowanie się, szybko przyciągają do siebie drobne cząsteczki, takie jak kurz. Do czyszczenia używamy po prostu ciepłej wody z mydłem, a po dokładnym opłukaniu wycieramy miękką szmatką. Tak jak większość kamieni jubilerskich, również i w przypadku turmalinu, nie zaleca się czyszczenia w myjkach ultradźwiękowych ani parowych. Nie powinno się także narażać tego kamienia na nagłe zmiany temperatury. Dlatego też o biżuetrię z tymi kamieniam należy szczególnie dbać.

 

Odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (Nie będzie opublikowany)
   WWW: (Adres strony)http://)
* Treść: