Jako twórca biżuterii uwielbiam perły! Zwłaszcza te czarne o niebieskim overtonie i białe z różową poświatą. Nadają charakteru i szlachetności. Stąd w moje logo wpisany jest sztandarowy i jeden z pierwszych - kwadratowy pierścionek z perłą właśnie !
KROPLA HISTORII
Perły były znane i popularne od dawna. Wzmianki o nich możemy odszukać już w starożytnym hinduskim tekście religijnym „Rigwedzie”, a także w Starym Testamencie, między innymi w tekstach przypisywanych królowi Salomonowi. Dwa tysiące lat przed naszą erą w starożytnych Chinach perły stanowiły środek płatniczy do rozliczania podatków. Perły z Chin nadal są najpopularniejsze, ponieważ Chiny są jednym z ich największych producentów. Choć metodę hodowli na większą skalę zapoczątkował w Japonii Kōkichi Mikimoto.
JAK POWSTAJĄ PERŁY
Fascynujący proces powstawania pereł naturalnych rozpoczyna się, kiedy do płaszcza małża dostaje się ciało obce, które go podrażnia. Może to być drobinka muszli lub jakieś pasożyty (a ie jak najczęściej słyszymy - ziarenko pisaku). Małż broniąc się przed podrażnieniem, na powierzchni tej zmiany odkłada płytki aragonitu, składające się z węglanu wapnia. To jest początek wzrostu perły. Potrzeba dwunastu lat żeby perła wyrosła do rozmiarów ziarenka grochu. Płytki mineralne łączą się ze sobą za pomocą środka organicznego- konchioliny, i tak powoli rośnie perła. Po wyłowieniu małża z perłą trzeba muszlę otworzyć i perłę wydobyć, starając się nie uszkodzić samego małża. Największe perły znaleźć można w muszli dużych małż z gatunku przydaczni. Jedyny minus takich pereł to ich dość nieregularne formy. Wygląd tych pereł różni się od innych porcelanową strukturą powierzchni.
GDZIE KUPIĆ PERŁY ORAZ JAK JE WYBRAĆ
Radzę kupować perły u sprzedawcy, który choć trochę na nich się zna. Cena perły naturalnej zależna jest od jej wielkości i barwy, i przede wszystkim od jej połysku. Ceny pereł będą również zależne od środowiska życia małża. Te tańsze- to perły słodkowodne, a droższe okazy znajdziecie wśród pereł słonowodnych. Wartość pereł najlepszej jakości często porównywana jest do wartości najpiękniejszych diamentów. Perły występują nie tylko w kolorze białym- tu trzeba dodać, że nie jest to czysta śnieżna biel, ale wiele jej odcieni. Są też perły kolorowe: żółte, różowe, szare i czarne! Nie są to intensywne odcienie. Te kolorowe, intensywne, które można często spotkać wśród masowej biżuterii- to perły sztucznie barwione.
Na wrażenie barwy pereł składa się: barwa podstawowa, czyli barwa masy perłowej, oraz efekty wizualne, zależne od załamania się światła: tak zwany overton - czyli wrażenie dodatkowego koloru oraz orient - tworząca się barwna poświata. Odcień zazwyczaj zależy od rodzaju małża i muszli, w której powstaje perła. Ciekawostka: na trzynaście tysięcy kolorowych pereł wypada tylko jedna różowa! Najpiękniejsze okazy białych pereł znajdują się wśród pereł Akoya. A najpiękniejsze wśród czarnych- to perły Tahiti. Nazwa tych pereł pochodzi od miejsca, w którym występują. Małż, z którego pochodzą ma charakterystyczny czarny brzeg muszli, stąd podstawową barwą macicy perłowej jest ciemny kolor. Najbardziej spośród nich cenione to tak zwany "paw" o pięknym zielonym połysku.
Najrzadsze perły o różowej barwie noszą nazwę Conch. Takie perły nie są typowymi perłami, ponieważ nie mają charakterystycznej perłowej otoczki i nazywane są perłą tylko z powodu charakterystycznego mechanizmu powstawania we wnętrzu muszli. Ale jest to muszla chronionego ślimaka -Strombus gigas. Perła wydobyta z takiej muszli bardzo rzadko ma wartość jubielerską. Dlatego też te okazy są bardzo kosztowne. Cena takiej perły może osiągnąć wartość stu dwudziestu tysięcy dolarów!
Kolory pereł naturalnych pozwalają dobrać je do typu urody właścicielki. Piękno pań o chłodnym typie urody, mających do tego jasny kolor oczu, podkreślą szare lub ciemne perły z metalicznym, opalizującym blaskiem. Panie mające jasną karnację typu wiosna i lato, pięknie wyglądają w różowych odcieniach pereł, których kolor ożywia bladość skóry. Ciepła karnacja zostanie pięknie podkreślona złotym odcieniem perły, oraz czarną jej odmianą.
JAK SPRAWDZIĆ CZY PERŁY SĄ PRAWDZIWE
Cena pereł znacząco obniżyła się po tym, jak ludzie odkryli metodę hodowli pereł w muszlach na specjalnych morskich farmach. Praktycznie niemożliwe jest odróżnienie hodowanej perły od znalezionej przypadkiem, dlatego że w obu przypadkach powstała ona w skorupie małża. Eksperci oceniają perły między innymi w zależności od stopnia połysku. Oto klasyfikacja według tego kryterium: połysk diamentowy, szklisty, tłusty(woskowy), perłowy(jedwabisty), oraz matowy. Na poniższym zdjęciu można zauważyć różnice w połysku pereł.
PERŁY COCO CHANEL
Kiedy zakładać perły? „Perły zawsze są na miejscu”, mawiała Coco Chanel i ja się z nią zgadzam. Słynna projektantka nie tylko wyprzedziła epokę nowoczesnym stylem ubierania się, ale i wprowadziła naszyjnik z pereł do codziennych stylizacji. Kojarzące się niegdyś z ozdobą na specjalną okazję, perły przestały pełnić rolę klejnotów wieczorowych i zagościły na dobre w codziennych stylizacjach tak kobiet, jak i mężczyzn. Dzisiaj i my nie kojarzymy już pereł z nudnymi naszyjnikami, składającymi się z pereł tej samej wielkości i barwy, noszonymi przez nasze prababcie. Współczesny jubiler pragnie wpleść perłę w biżuteryjną kompozycję obok innych kamieni naturalnych, różnego rodzaju metali i materiałów. Niewątpliwie taka ozdoba jak pierścionek z perłą o oryginalnym odcieniu, delikatne złote kolczyki z perłą lub złota bransoletka z perłami, połyskująca na dłoni, sprawdzą się jako dodatek do codziennych stylizacji.
KOKTAJL Z PERŁY
Słynna władczyni Kleopatra, miała ponoć otrzymać od władców Wschodu dwie najdroższe perły na świecie. Żeby zademonstrować swoje bogactwo i władzę, założyła się ze swoim kochankiem, Markiem Antoniuszem (rzymskim politykiem i dowódcą), że zdoła ona zjeść w ciągu jednej uczty potrawę za 10 milionów sestercjów (rzymska moneta). Pliniusz Sarszy w swojej „Historii naturalnej” opisuje to tak: „Zarządała ona, żeby słudzy postawili przed nią naczynie z octem. Ona zdjęła kolczyk, i wrzuciła perłę do octu, a kiedy rozpuściła się, całą mieszankę wypiła”. Pliniusz nazywa ową perłę największym na świecie, prawdziwie unikatowym dziełem natury. Czy perłę rzeczywiście można rozpuścić w occie? Jak Kleopatra mogła wypić tak kwaśny napój? Na te pytania odpowiedział Prudence Jones z Montclair State University, który wykonał eksperyment. Pan Jones użył pięcioprocentowego roztworu kwasu octowego, w którym próbował rozpuścić perłę o wadze około 1 grama. Cały proces trwał 24-36 godzin. Po tym procesie, na powierzchni octu pozostała niewielka ilość przeźroczystego, lekko galaretowatego płynu. Taki napój byłby oczywiście mniej smacznym od wina, lecz równie dopuszczalnym do wypicia. Węglan wapna z perły dodatkowo neutralizuje część kwasowości octu. Późniejszy eksperyment z użyciem podgrzanego octu i posiekanej perły, udowodnił możliwość rozpuszczenia jej w kilkanaście minut, co prawdopodobnie miało miejsce na uczcie Kleopatry. Tak czy inaczej, w relacji Pliniusza mamy do czynienia z dużo większym okazem perły, i mniejszymi ramami czasowymi, tak czy owak- wynik jest jednoznaczny: perła została rozpuszczona, napój wypity, a pieniądze z zakładu zostały wydane, to nie ulega wątpliwości.
JAK WYCZYŚCIĆ PERŁY
Perły nie znoszą: jaskrawego światła, wilgoci, wysokiej temperatury oraz kurzu. Nawet domowy kurz może negatywnie wpłynąć na wygląd pereł, na których powierzchni mogą wytworzyć się mikrozarysowania, które z czasem zauważalnie obniżą ich blask. Jeśli więc jesteście posiadaczami wysokiej jakości pereł, nie radzę wozić ich ze sobą na egzotyczne wycieczki, aby spacerować w nich w pełnym słońcu. Nie polecam również kąpieli w morzu w biżuterii, która zawiera elementy z takich pereł. Nie powinno się też zakładać pereł od razu po kąpieli. Warto do takich stylizacji wybierać tańsze perły hodowane. Polecam również, aby weszło Wam w nawyk przechowywanie biżuterii z perłami zawsze w oddzielnym pudełku, najlepiej o miękkej wyściółce.
Warto też wiedzieć, jak w domowych warunkach wyczyścić swoje perły. Najwygodniejszy sposób czyszczenia polega na przecieraniu pojedynczych pereł miękką tkaniną, zamoczoną w dobrze spienionym roztworze mydlanym. Po takiej kąpieli, należy wytrzeć każdą perłę tkaniną, namoczoną w czystej wodzie, oraz wysuszyć w pozycji horyzontalnej, żeby nie dopuścić do rozciągania się nici. Inny sposób polega na przecieraniu każdej perły suchą skrobią ziemniaczaną nałożoną na kawałek czystej tkaniny. Skrobia idealnie zbierze wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni perły, nie zarysowując jej. Żeby odnowić utracony przez perłę blask, co może sprawdzić się w przypadku bardzo starych naszyjników z pereł, można użyć oliwy z oliwek, przecierając każdą perłę kawałkiem materiału, nasączonym oliwą. Po tym zabiegu należy wytrzeć na sucho każdą perłę z osobna.
Odpowiedź Anuluj