JAK POWSTAJE DIAMENT
Kryształy diamentu są odmianą węgla i powstały miliony lat temu w głębokich warstwach ziemi pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. W wyniku erupcji wulkanów wydostały się bliżej powierzchni ziemi. Częśc z nich, podczas tych wybuchów nie wytrzymała temepartury roztopionej lawy i zamieniły się w grafit (inną odmianę węgla). DIAMENT jest jednym z najtwardszych minerałów na świecie. Jest na szczycie skali twardości Mohsa. Jednak niedawne odkrycia, między innymi innej odmiany węgla o nazwie lonsdaleit, zdetronizowały go.
Według jednych badaczy słowo „diament” pochodzi z perskiego elma - „najtwardszy”, ale większość źródeł wskazuje na pochodzenie jego nazwy od starożytnych Greków, którzy określali diamenty słowem adamas- czyli „niezniszczalny”. W dawnych czasach, to deklarowanie niezniszczalności diamentu nierzadko kończyło się roztrzaskaniem go podczas próby twardości - młotem na kowadle. Tu należy dodać, że diament wprawdzie jest twardy, ale jego struktura sprawia, że również jest bardzo łupliwy. Oznacza to, że może po prostu pęknąć. Na przykład, uderzając pierścionkiem z diamentem o jakąś metalową krawędź można go skruszyć.
Diamenty są znane ludzkości od kilku tysiącleci, jednak przez ich twardość bardzo długo nie potrafiono ich szlifować. Zaczęto w XIV wieku. Naturalny kształt diamentu ma formę oktaedra (wielościan foremny o 8 ścianach w kształcie przystających trójkątów równobocznych), tak że na początku szlifierze szlifowali naturalne fasety kamienia. Takie brylanty dostały nazwę „zaostrzonych” lub „diamentowych szpiców”. A dopiero od XVI wieku złotnicy zaczęli wykonywać fasetowania diamentu, czyli nadawanie mu nowych kształtów po to, aby wydobyć z nich więcej światła i blasku. Stąd jego rola w historii jubilerstwa od tego czasu nabiera rozpędu. Więcej na temat historii szlifowania diamentów opowiem w następnym artykule.
Często pytacie mnie jak odróżnić diament od brylantu. To pytanie zadaje sobie każdy, kto szuka biżuterii z brylantami, ponieważ w opisach produktów sklepów internetowych często wykorzystuje się te dwie nazwy. Stąd dylemat, często rodzący się w umysłach poszukujących pięknej biżuterii: brylant czy diament ?
Co to jest BRYLANT?
Jest to okrągły diament oszlifowany tak, aby miał minimum 57 fasetek! Ten rodzaj obróbki kamienia nazwany został szlifem brylantowym, z francuskiego brilliant - „połyskujący”. Uznawany jest on za szczyt osiągnięć szlifierskich. Diament dzięki niemu uzyskuje najwyższą brylancję która wydobywa całe piękno diamentu.
Stąd KAŻDY BRYLANT JEST DIAMENTEM, natomiast NIE KAŻDY DIAMENT JEST BRYLANTEM !
Niemniej w języku potocznym, znaczenie słowa brylant obejmuje często wszystkie oszlifowane diamenty. Natomiast w terminologii jubilerskiej, należy określać rodzaje szlifów używając ich dokładnych nazw. O rodzajach szlifów diamentów możecie poczytać tutaj.
JAKOŚĆ I CENA DIAMENTÓW
Na ocenę jakości brylantu, a co za tym idzie i na jego cenę maja wpływ 4 kryteria zwane 4C od czterech angielskich słów.
CARAT- czyli masa kamienia. Określa się ją w karatach ale innych niż karaty w złocie. 1 carat to 0,2 grama. Masa brylantu, a co za tym idzie wielkość kamienia ma istotny wpływ na jego wartość.
COLOUR- czyli barwa. Większość wydobywanych diamentów jest zabarwiona. Znajduja się wśród nich kamienie różowe, niebieskie, pomarańczowe oraz najczęściej o odcieniach barwy żółtej, brązowej lub szarej. Stąd kolory diamentów, a co za tym idzie kolory brylantów mogą być różne. Najrzadsze, i dlatego najbardziej cenione są kamienie całkowicie bezbarwne. Dla oceny koloru została stworzona skala określająca stopień bezbarwności diamentów.
CLARITY- czyli czystość kamienia. Diamenty, jak większość kamieni naturalnych na ogół mają wewnętrzne znamiona, nazywane inkluzjami, oraz zewnętrzne skazy. One właśnie czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym.
- Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 każdy dostrzeże bez lupy. One przepuszczają mniej światła i są ciemniejsze, ale czasem te zanieczyszczenia mogą stanowić element ozdobny.
- W kamieniach o czystości SI, VS lub VVS inkluzje można zobaczyć dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Ja wybieram do swoich prac właśnie takie kamienie. Lubię ich jasny błysk.
- Do najrzadszych należą diamenty o czystości LC. Inkluzje w diamentach o takiej czystości nie są dostrzegalne nawet przy zastosowaniu lupy. Niestety nie miałam jeszcze w ręku takiego kamienia ale wszystko przede mną!
CUT -czyli szlif. On wydobywa blask czyli brylancję diamentu. Podczas tej oceny rzeczoznawca przygląda się kształtowi, proporcjom oraz wykończeniu szlifu. Tylko wyjątkowo starannie wykonany szlif diamentu może sprawić, by światło przenikające przez diament uwalniało jego wewnętrzny ogień. Dlatego na stawiane często pytanie: brylant a diament, można odpowiedzieć - to ten sam kamień, którego piękno zostało wydobyte innym szlifem.
Skala barw i czystośći brylantów
---
CO TO JEST KARAT - DOKŁADNIEJ
Często zastanawiacie się: 1 karat, ile to gram ? Karat jest jednostką masy kamieni szlachetnych już od czasów antycznych. Pochodzi od nazwy nasion drzewa chlebowego, greckiego "keration". Nasiona tej wytrzymałej na zmiany pogodowe i niewymagającej rośliny były szeroko dostępne. Niezależnie od obfitości urodzaju i warunków pogodowych zawsze były tej samej wielkości i tyle samo ważyły. Dlatego były używane jako odważniki do ważenia kamieni szlachetnych. Nasionko ważyło około 0,2 grama. Oficjalnie termin „karat” jako jednostka wagi został zarejestrowany w Paryżu podczas Generalnej Konferencji Miar i Wag w 1907r. 1 karat diamentu więc równa się 0,2 grama.
DIAMENT - SYMBOLIKA
Symbolika kamieni szlachetnych od dawna fascynuje ludzi. Diament był ceniony we wszystkich kulturach. W starożytnych Indiach był uważany za kamień czystości i niewinności. Wierzono, ze powstał z uderzenia pioruna. W starożytnym Egipcie, był symbolem mądrości i władzy. A u Rzymian i Greków, którzy uważali diamenty za łzy bogów lub okruchy gwiazd, symbolizowały one niezwyciężoność. Ponoć diament przejawia swoje właściwości magiczne, broniąc swojego właściciela przed negatywnym wpływem innych ludzi lub zdarzeń, oraz nadaje siłę i moc energetyczną podczas bitwy. Dlatego nieprzypadkowo cesarz Napoleon nosił przy sobie pokaźnych rozmiarów diament. Wierzył on, że diament potrafi blokować zły urok rzucony na właściciela, kierując jego moc na nieprzyjaciela.Tu trzeba dodać, że powszechnie uważano iż prawdziwą moc mają jedynie te kamienie, które są nabyte bez użycia przemocy. W przeciwnym wypadku, diament może „odwdzięczyć się” wywierając negatywny wpływ na właściciela. Największą siłę natomiast posiada kamień przekazany w spadku lub podarowany.
Klejnot ten kojarzy się z trwałością, dlatego jest ponadczasowym symbolem wierności i miłości. Jest najpopularniejszym kamieniem szlachetnym ozdabiającym pierścionki zaręczynowe. Od wielu lat są również symbolem sukcesu, statusu społecznego i dobrej inwestycji.
LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI DIAMENTÓW
Od dawnych czasów diamentom przypisywano niezwykłe właściwości lecznicze . W starożytności uważano, że diamenty potrafią zwalczyć chorobę swojego właściciela, odpędzić złe sny, zwalczyć hipochondrię i apopleksję, a nawet ochronić przed działaniem trucizny. Hindusi wierzą, że diament może obniżyć wysoką gorączkę, zwalcza infekcję, pomaga podczas chorób skóry, zwalcza uczucie zmęczenia i ogólnie poprawia metabolizm. W magii indyjskiej diament był uważany za najważniejszy kamień siódmej czakry, łączącej człowieka z siłami kosmosu. Jogini uważają, że magiczna moc diamentu łączy się poprzez wibracje z sercem i mózgiem, pzekazując swoją energię do strefy „eterycznego” ciała człowieka. Jego światło oczyszcza ciało i umysł.
Do dziś wierzymy, że diament pomaga w walce ze stresem. Jako kamien mądrości wzmacnia samoświadomość i ułatwia rozwój duchowy. Noszenie tego kamienia przy sobie pomaga uzyskać dostęp do własnej intuicji oraz zdolności psychicznych, dlatego zalecany jest zwłaszcza ludziom pracującym twórczo, jak i przedsiębiorcom i menadżerom.
Współcześni litoterapeuci, czyli osoby leczące kamieniami naturalnymi nie polecają noszenia cudzej biżuterii z diamentami lub z kamieniami złej jakości, nie mówiąc już o syntetycznych brylantach
Jak sprawdzić autentyczność diamentu? Najlepiej- powierzając go oku specjalisty, ponieważ żaden domowy sposób sprawdzania szlachetności tego kamienia nie da 100 % pewności jego autentyczności.
Odpowiedź Anuluj