JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA CZYLI  ILE JEST ZŁOTA W ZŁOCIE ?

Czyste złoto, jak wspominałam w poprzednim artykule jest bardzo miękkie i plastyczne. Aby wykonana z niego biżuteria dłużej nam służyła, zaczęto tworzyć stopy złota z innymi metalami- srebro, miedź, nikiel, pallad... Mają one wpływ na właściwości fizyczne złota, ale także zmienia się zależnie od ich ilości cena złota w wyrobach. Większość metali używanych jako domieszki są metalami dużo tańszymi - stąd same stopy również są tańsze od czystego złota.

PRÓBA ZŁOTA CO OZNACZA

Jest to zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonana jest biżuteria. Stop złota określa się dwoma miarami: jedna to próba określająca części tysięczne, a drugie to próba oznaczana w karatach (nie mylić z caratami, które są miarą masy kamieni szlachetnych). Czyste złoto to próba 1000 lub 24 karaty. I teraz od ilości domieszek będzie się zmieniała próba złota.

JAKIE SĄ PRÓBY ZŁOTA

Najczęstsze próby złota używane do wykonywania biżuterii w krajach europejskich to:

            próba 750 - 18 k

            próba 585 - 14 k 

            próba 375 - 9 k

            próba 333 - 8 k 

Co to oznacza? Spójrzcie na poniższe schematy - one najprościej pokazują zawartość samego złota w danej próbie. Żółta część to czyste złoto, reszta - te szare obszary to srebro, miedź, nikiel, cynk lub pallad. 

schemat-skladu-18-karatowego-zlota    schemat-skladu-1- karatowego-zlota    schemat-skladu-8-karatowego-zlota

W Polsce na wyrobach jubilerskich wybijanie próby złota odbywa się w Państwowym Urzędzie Probierczym. Nazywamy to wybijaniem cechy wyrobu. Każdy twórca lub importer ma obowiązek ocechować produkty ze złota o masie powyżej 1 grama. Tutaj możecie zobaczyć rodzaje cech.

ZŁOTO 750

W próbie 750 - złoto 18 karat, można stworzyć biżuterię o intensywniejszym odcieniu barwy żółtej. Czystego złota jest w nim dostatecznie dużo. Przyznam, że uwielbiam ten odcień. To złoto jest bardziej miękkie i plastyczne. Z takiego stopu najczęściej tworzę biżuterię na indywidualne zamówienie, zwłaszcza gdy oprawiam w niej drogocenne kamienie. Z 18 karatowego złota również coraz częściej tworzę unikatową biżuterię autorską. Ta ilość złota w stopie podkreśla wyjątkowość i wartość  wyrobu. Nosząc 18 karatową biżuterię czujemy moc i ciężar złota.

ZŁOTO 585

Najpopularniejszą próbą wyrobów jubilerskich w Polsce jest złoto 14 karatowe. I takie głównie możecie znaleźć w moim sklepie. Ten stop zawiera więcej niż połowę samego złota. Jest dostatecznie plastyczny i sprężysty. Jednocześnie można tak bawić się domieszkami innych metali, aby tworzyć przeróżne jego odcienie: od czerwonej barwy do jasno żółtej. Zachowuje on szlachetne właściwości samego złota, a jednocześnie jest twardy i odporniejszy na ścieranie. Stąd jest to najlepsza próba złota na obrączki ślubne, które mają nam służyć przez wiele lat. Myślę że również jest to najlepsza próba złota na łańcuszek jeśli za główne kryterium przyjmiemy jego wytrzymałość.

ZŁOTO 333

Najniższą próbę, czyli złoto 8 karatowe, moim zdaniem trudno nazwać złotem, mimo, że jest ogromny rynek wyrobów jubilerskich z tej próby. To tak jakby do szklanki mleka dolać dwie szklanki wody i przekonywać, że jest to nadal mleko! Z doświadczenia wiem, wykonując od wielu lat naprawy, że jest to najbardziej urazowa biżuteria. Łańcuszki, bransoletki, zapięcia kolczyków są bardzo kruche i szybko ulegają złamaniu, skruszeniu.

Czy wiecie, że jeśli złotnik oddaje do Urzędu Probierczego biżuterię ze stopu 333 i po sprawdzeniu okaże się, że zawartość złota jest minimalnie niższa: na przykład 332, wybita zostaje na takim wyrobie informacja METAL i uznaje, że nie jest to wyrób ze złota?

Często pytacie, czy złoto 333 uczula? Tak. Ze względu na dużą ilość domieszek innych metali wyroby z tej próby najczęściej uczulają i barwią skórę na ciemny kolor. Dlaczego złoto 333 ciemnieje? To również wynika z tej dużej ilości domieszek. Mniej szlachetne metale wchodzą w reakcję z używanymi przez nas kosmetykami, lub reagują na związki zawarte w naszym pocie (najczęściej jest to siarka). To powoduje oksydację, czyli przyciemnienie wyrobu.

Wybór należy do Was :) 

Odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (Nie będzie opublikowany)
   WWW: (Adres strony)http://)
* Treść: